Habešská kočka

Historie

Vznik habešských koček je do dnešní doby zahalen řadou tajemství. Habešské kočky jsou jedním z nejstarších známých přírodních krátkosrstých plemen. 

Pochází pravděpodobně z Etiopie (Habeš). Odtud byly v druhé polovině 19. století převezeny do Velké Británie vojáky.

První zmínky o chovu Habešských koček se datují k roku 1896. O něco později, roku 1905, bylo evidováno 12 záznamů o jejich chovu. Začátkem 20. století se Habešské kočky začínají rozšiřovat po Evropě a USA.

V roce 1929 byl založen první Habešský kočičí klub - Abyssinian Cat Club. Také byl sestaven jeden z prvních standardů Habešských koček.

Velkými ranami pro chov Habešských koček byly 1. a 2. světová válka. V Anglii (někdejší chov. centrum těchto koček) přežilo jen několik málo jedinců. 

Další velkou ránou bylo rozšíření rozličných genetických nemocí a postižení, např. postižení obličeje, ale i postižení zubů a dásní. V 70. letech se díky zásahu organizace CFA (Cat Fanciers´Association) podařilo chov habešek zachránit.

 

Standard plemene

Středně velké, svalnaté a mrštné tělo, vyznačující se obzvlášť dlouhými končetinami, zakončenými oválnými tlapkami. Ocas dlouhý, široký a dokonale ladící s trupem. Hlava je klínovitá a posazena na dlouhém krku. Nepřehlédnutelným znakem jsou velké a daleko od sebe posazené uši. 

Váha je v rozmezí od 2,5 do 4 kg u koček, 3,5 až 5 kg u kocourů.

Především jsou však charakteristické svým nezaměnitelným zbarvením. V současné době je rozlišováno na 28 různých barevných variant. Toto zbarvení, kdy každý jednotlivý chlup může mít až tři různé barvy, bývá označováno pojmem ticking

Ve FIFe jsou uznané tyto barevné varianty (také jako varianty silver):

n - ruddy - divoce zbarvená

a - blue - modrá

o - sorrel - červenohnědá

p - beige-fawn - plavá

 

ABY-SOM.pdf (129,7 kB)