Výstavy

29.05.2012 00:00

Proč jezdíme na výstavy?

Protože nás to baví a utvrzuje v tom, že chováme opravdu kvalitní zvířata bez vad a genetických zatížení. Díky úspěchům našich miláčků jsme opravdu přesvědčení o kvalitě našeho chovu.

Co vlastně výstava obnáší?

U krátkosrstých plemen (kategorie III.), mezi které patří i Habešská kočka, není náročnost před výstavou příliš velká. Večer před výstavu sbalím věci – propriety na výstavu (záclonky, pelíšek, hračku, jídlo, vodu) a ráno vyrážíme.

Když dorazíme na výstavu, musíme projít veterinární přejímkou (kontrola zdravotního stavu zvířete a PET pasu – očkování). Poté dostaneme katalog a čísla, pod kterým jsou kočky vedeny v katalogu a posuzovány. Zkontroluji údaje v katalogu, najdeme klece, ve kterých se zabydlí naši lumpové. Vyzdobíme klece a zjistíme, u kterého posuzovatele budeme posouzeni. Potom už jen čekáme, až na nás přijde řada. A hlavně si celý den pořádně užíváme. Povídáme si s ostatními chovateli a vyměňujeme si cenné rady a názory nejen o chovu koček :o)

Výstavní certifikáty a tituly

V (Ex) – výborná – minimální počet bodů: 88

VD - velmi dobrá – minimální počet bodů: 76

D – dobrá – minimální počet bodů: 61

Certifikáty pro chovné kočky
třída 9 – CAC
třída 7 – CACIB
třída 5 – CAGCIB
třída 3 – CACE

Certifikáty pro kastráty
třída 10 - CAP
třída 8 - CAPIB
třída 6 - CAGPIB
třída 4 - CAPE


Certifikáty potřebné k získání titulu

Šampion CH/Premior P
Kočka musí obdržet 3x certifikát CAC/CAP od 3 různých posuzovatelů na 3 různých národních nebo mezinárodních výstavách FIFe. Titul CAC je udělován v otevřené třídě. Titul CAP je udělován ve třídě kastrátů.

Mezinárodní šampion IC/Mezinárodní premior IP
Kočka musí obdržet 3x certifikát CACIB/CAPIB od 3 různých posuzovatelů na 3 různých mezinárodních výstavách FIFe ve 2 různých zemích. Po obdržení dvou certifikátů CACIB/CAPIB v téže zemi musí třetí získat v zahraničí. Certifikát CACIB je udělován ve třídě šampionů, CAPIB ve třídě premiorů.

Mezinárodní grandšampion GIC/Mezinárodní grandpremior GIP
Kočka musí získat 6x certifikát CAGCIB/CAGPIB od 3 různých posuzovatelů ve 3 různých zemích na mezinárodních výstavách FIFe. Po získání čtyř certifikátů CAGCIB/CAGPIB v téže zemi musí obdržet zbývající dva v zahraničí. Certifikát CAGCIB je udělován ve třídě mezinárodních šampionů, CAGPIB ve třídě mezinárodních premiorů.

Supreme šampion SC/Supreme premior SP
Kočka musí obdržet  9 x certifikát CACE/CAPE od 3 různých posuzovatelů ve 3 různých zemích na 9 mezinárodních výstavách FIFe, z nichž maximálně 7 je možno získat ve stejné (1) zemi nebo 11 x certifikát CACE/CAPE od 6 různých posuzovatelů ve 2 různých zemích na mezinárodních výstavách FIFe, z nichž maximálně 10 je možno získat ve stejné (1) zemi. Certifikát CACS se uděluje ve třídě  mezinárodních grandšampionů, CAPS je udělován ve řídě mezinárodních grandpremiorů.

 

Junior Winner/Vítěz mladých (JW)
Kotě musí získat nejméně 5x titul BIS ve třídách 12 nebo 11 na mezinárodních výstavách FIFe.

Distinguished Show Merit/Vynikající výstavní zásluhy (DSM)
Kočka musí jako dospělá získat nejméně 10x titul BIS na mezinárodních výstavách FIFe v časovém rozpětí nejméně 2 roky a 1 den mezi prvním a desátým titulem.

Distinguished Merit (DM)
K přiznání ocenění Distinguished Merit (DM) je třeba, aby minimálně 10 (kocour) /5 (kočka) jeho/jejím potomkům byl již přiznán titul IC nebo IP nebo ocenění DM.

Junior World Winner (JWW)/World Winner (WW)
Jednou ročně, vždy na podzim, pořádá FIFe světovou výstavu, takové "mistrovství světa". Výstava trvá dva dny, první den probíhá posuzování a druhý den Best in Show. Na této výstavě lze získat nejprestižnější ocenění - Junior World Winner (JWW) a World Winner (WW).
Kotě, které na světové výstavě získá ocenění BIS ve třídě 11 nebo 12, získává ocenění JWW s rokem výstavy (např. JWW 12). Kočka, která na světové výstavě získá ocenění BIS, získává ocenění WW s rokem výstavy (např. WW 12).